KEŞİF YOLCULUKLARI: Farklı Mana Açılımlarıyla, İzahlı ve Görsel Destekli Risale-i Nur Eğitim Programı

Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı'nın Bilim Felsefesini Oluşturmaya Katkıda Bulunmayı Hedefleyen Akademik Eğitim Faaliyetleri

Kısa Biyografi

Kısa Biyografi

English short biography is under the Turkish biography below.

İngilizce kısa biyografi, Türkçe biyografinin altındadır.

Ediz SÖZÜER 1974, Ankara doğumludur.

Gelir İdaresi’nde Gelir Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur Eğitim Programı”, yazarın ilk etapta internet ortamında ücretsiz olarak yayınlanarak daha sonra basılmış  ve tüm çalışmalarının üzerine bina edildiği temel ve kaynak  kitap çalışmasıdır.

Deneme mahiyetinde kaleme aldığı Risale-i Nur izah metinleri ve Risalehaber sitesinde makale yazmakla başlayan yolculuğu, Risale Akademi’de sunulmaya başlanan görsel destekli ve akademik temelli “Tabiat Risalesi Açılımları Seminerleri”yle devam etti.

Manevî bir ilim hazinesi olan Risale-i Nur eserleri içindeki Kur’ânî hakikatlerin insanlığa mal edilmesinde ve toplum olarak muhtaç olduğumuz zihinsel dönüşümün gerçekleşmesinde önemli bir katkıda bulunma kabiliyetinin bulunduğuna inandığı kitap çalışmasını, hep bir proje kıymetinde gördü.

Tamamlanan kitap çalışmasını daha geniş kitlelere ulaştırmak için, bu çalışmanın üzerine bina edilerek hazırlanmış ve “görsel bir kitap” mahiyetindeki “Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı”nı iki haftada bir sürekli bir program olarak vermeye başladı. Ayrıca zaman zaman akademik eğitim faaliyetlerinde de “Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı” ve “Risale-i Nur İzah Çalışmaları” hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

2018 yılında ise Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı’nın temel/kaynak kitap çalışması, din araştırma dalında “Altın Kalem Yazarlık Ödülü”ne layık görüldü.

Kitap çalışması ve eğitim programının yazılı ve görsel tüm içerikleri, notere onaylatılmış muvafakatname ile her türlü serbest kullanım, basım ve yayım hakkı tanınmasıyla; başta Risale-i Nur’a, Kur’ân’a ve İslam’a gönül vermiş herkese ve tüm insanlığa mal edilmiştir.

(Muvafakatnameye ana sayfadaki “Telif Hakkı Bildirisi” isimli menüden veya BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz)

Bu çalışmalardan haberi olanlardan ciddiyetle istediği ve Risale-i Nur’a gönül vermiş insanlara samimiyetle ifade ettiği şudur:

“Kıymetsiz ve önemsiz şahsıma değil, bu çalışmalar vesilesiyle Allah’ın bir nimeti olarak harika bir şekilde ortaya çıkan hakikatlere önem veriniz ve onlara sahip çıkınız. Sizden tek istediğim budur.”

Short Biography

Ediz SÖZÜER was born in Ankara in 1974. He works as Revenue Specialist at Revenue Administration.

“A Journey of Discovery for an Extraordinary Treasure:  Risale-i Nur (The Treatise of Light) Training Program” is the work of the author which is a book published for free on the internet as  a basic resource upon which all other work of the author is based.

His journey, which started with writing explanatory notes on Risale-i Nur and with his articles on Risalehaber (Risalenews) website, continued with seminars on “New Perspectives from the Treatise of Nature” which are based on academic work and supported by visuals.

He has always considered this work as a project that is able to bring the Quranic Truths in the Works of Risale-i Nur, a Nonmaterial Treasure of Knowledge, to the use by Humanity and to make a significant contribution to the mental transformation that we need as a society.

In order to bring the completed book to large masses, he started to present “The Journeys of Discovery:  Risale-i Nur (The Treatise of Light) Training Program” once every two weeks as a continuous program, in the form of a visual book which is based on the printed book.

In addition to that, he has made, as part of his academic educational activities, several presentations on “Educational Approach of Medresetüzzehra” and “Explanatory Work for Risale-i Nur (Treatise of Light)”.

In 2018, the main / source book of the Journeys of Discovery Risale-i Nur Training Program was awarded the “Golden Pen Writing Award” in the field of religious research.

His wish from those who are aware of these works and his words to those who set their heart on Risale-i Nur are as following:

“Please do not attach the importance to my worthless and unimportant personality but rather to the truths that came to the light splendidly as a blessing from Allah and look after them. This is all that I ask from you.”