KEŞİF YOLCULUKLARI: Farklı Mana Açılımlarıyla, İzahlı ve Görsel Destekli Risale-i Nur Eğitim Programı

Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı'nın Bilim Felsefesini Oluşturmaya Katkıda Bulunmayı Hedefleyen Akademik Eğitim Faaliyetleri

Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur Eğitim Programı Türkçe Görsel/İnteraktif Kitap

Yorum bırakın

OLAĞANÜSTÜ BİR HAZİNENİN KEŞİF YOLCULUĞU: RİSALE-İ NUR EĞİTİM PROGRAMI GÖRSEL/İNTERAKTİF KİTAP

DÜNYADA ALANINDA BİR İLK OLAN 1506 SAYFALIK MUHTEŞEM ÇALIŞMA ÜCRETSİZ E-KİTAP OLARAK YAYINDA


METİN VERSİYON KİTABIN DETAYLI TANITIM SAYFASINA GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

(SATIN ALMA ADRESLERİ, OKUYUCU YORUMLARI, TANITIM VİDEOLARI, RÖPORTAJ VE ÖDÜL HABERLERİ)


Sizleri ETKİLEYİCİ BIR GÖRSEL TASARIM eşliğinde MUHTEŞEM BİR ZİHİNSEL YOLCULUĞA çıkacağınız, ŞAŞIRTICI KEŞİFLERLE dolu interaktif bir kitaba ve BAMBAŞKA BİR DENEYİME davet ediyoruz.

RİSALE-İ NUR’U OKUMAK HİÇ BU KADAR KEYİFLİ VE ZEVKLİ OLMAMIŞTI.

Kendi alanında dünya çapında bir ilk olan, etkileşimli görsellerin kullanıldığı bu etkileyici çalışmada toplam 2000 görsel ve 170 video kullanıldı.

İndirme Linki: (Word ve Pdf formatında) http://goo.gl/hNIUou veya yadi.sk/d/09r41tL9ecYUA 

Bu adresteki “Kitaplar (Risale-i Nur İzah Metinleri)” bölümündeki “Görsel-İnteraktif Kitaplar” klasöründen kitabımızı indirebilirsiniz. Ayrıca burada diğer tüm kitaplarımızın dosyalarını da bulabilirsiniz. Google Books ve Google Play’de linkleri ve videoları tıklayarak açmak mümkün olmuyor. Tavsiyemiz Pdf dosyasını yukarıda verdiğimiz adresten veya Google Books üzerinden indirerek bu kitabı okumanız.

Google Books: https://books.google.com.tr/books/about?id=GGCLDwAAQBAJ&redir_esc=y&hl=tr

(Kitabın tamamı önizlenebilir ve pdf olarak indirilebilir)

Google Play: https://play.google.com/store/books/details?id=GGCLDwAAQBAJ


KİTAP TAKDİMİ:

MACERAYA DAVETLİSİNİZ!

Hayalî ve zihinsel bir keşif yolculuğuna çıkmak..

İlahî teknolojinin işleyiş mekanizmasını anlamak..

Bulunduğumuz dünyayı anlamlandırmak..

Hiç olmadığı kadar şaşırtıcı bir farkındalık kazanmak..

OLAĞANÜSTÜ BİR KEŞİF YOLCULUĞU İÇİN BİZİMLE GELİN!

Kitap Çalışmasının Temel Özellikleri:

* Akademik anlatım tarzı.

* Tam bir anlaşılabilirlik.

* Aklı tatmin eden sağlam bir mantık örgüsü.

* Kalbe hitap eden şiir tadında bir üslup.

* Farklı Mana Açılımları, Çok Kapsamlı Bir İçerik

* Eserin Metni + İzah Metni + Kelime ve Kavram Açıklamaları

* Risale-i Nur alanında ciddi bir altyapı kazanmak ve kendini bu alanda yetiştirmek arzu edenlere hitap eden kapsamlı bir rehber özelliği.

* İlmî ve edebî olmakla birlikte duru bir akıcılığa sahip ve Risale-i Nur’un takip ettiği tarzda bir üslup.

“Duru su gibi… İstersen içersin, istersen yüzersin…” (Bir okuyucumuzun tarifidir..Yani son derece anlaşılır olmakla birlikte, mana derinliğinin de üst seviyede olduğu ifade edilmiş.)

Bu çalışma, sizi içerdiği yüksek hakikatlar ve büyük ilmi keşiflerle şaşırtacak, bazılarınıza “Şimdiye kadar nasıl olur da duymamışım! (ya da gerçek anlamda keşfedememişim)” dedirtecek, dünyanın her köşesinde ve her kesim insanda hayranlık uyandıran inanılmaz bir eserle tanıştırmak için kaleme alındı.

İşte kainatın bilinmez ve gizli kalmış esrarı olan ve insanlığın sürekli merak ettiği varoluşun üç temel sorusu:

“Bu kainat ve içindekiler nereden geldi, nereye gidecekler ve burada ne için bulunuyorlar ve vazifeleri nelerdir? Yani biz burada ne yapıyoruz?”

Eserlerin İnceleme Konusu: Bir insanın en önemli meselesi olan bu üç temel sorunun cevabını, ilahi vahyin ışığı ve aklın ortak rehberliği ile; aklî deliller kullanarak doğru olarak vermektir.

Tüm insanlığın ihtiyacı olan ve varlığın temel gerçekliğini arayan herkese hitap eden ve bilim dünyasını ve bilim insanlarını daha da derinden ve yakından ilgilendiren ve ilahî vahyin eliyle getirilen yüksek hakikatlar, bu eserlerle yeniden keşfediliyor ve akli metotlarla tamamen ispat ediliyor.

Özellikle kuantum fiziğinin ve astronominin günümüzde geldiği aşamada, tam da en ileri noktaya gidilerek eşyaya, kainata ve insana dair olan üç temel soruya cevap arandığı günümüzde; bilim ve bu eserler, artık aynı alana giren konuları incelemektedirler ve aynı çalışma sahasını paylaşmaktadırlar.

İçinde bilime ve öğrenmeye dair, karşı konulmaz bir merak ve tutku ile dolu insanlar için manevî bir ilim hazinesi olan bu eserlerin adı: RİSALE-İ NUR’dur.

Sizi büyük bir hazinenin kapısından içeriye davet ediyoruz ve anahtarını da bu çalışmamızla elinize veriyoruz.

Lütfen İçeriye Buyrun !

Kitap içeriği, Risale-i Nur Külliyatı içinden seçilen 19 temel risaleden oluşmaktadır. 23. Söz, Tabiat Risalesi, Haşir Risalesi ve Kader Risalesi ve ilk sekiz Söz’den oluşan on iki temel risalenin tamamı, diğerlerinin ise sadece konuyla ilgili seçilen bölümleri kitabımıza alınmıştır. Eserlerin asıl metinleri baş tarafa yazılmış, dipnotlarda kelime ve kavram açıklamaları yapılmış ve devamında izah metinlerine yer verilmiştir. Ara sıra ihtiyaç oldukça eser metninin içine de, ara notlar şeklinde izah metinleri koyulmuştur.

İki ana bölümden oluşan kitabımızın ilk bölümü: “İman Hazinesinin Kıymetini Keşfetmek”.

Bu bölümde, dinin insanlara teklif ettiği iman ve ibadetin insan için ne anlam ifade ettiği ve önemi, kâinatın gizli kalmış sırrını dinin nasıl çözdüğü, imanın güzellikleri ve insanın gerçek kıymetinin iman ile ortaya çıkması, kâinatın sırrını anlamada Kur’an ve felsefe ilimlerinin ne düzeyde oldukları anlatılmaktadır. Son olarak ise dinin, peygamberler eliyle getirdiği büyük müjdesinin ve ölüme getirdiği muhteşem çarenin ne kadar büyük bir müjde olduğuna yakından bakmaya çalışıyoruz ve şu sorunun cevabını arıyoruz: “Acaba bize ebedî bir hayatı kazandıracak olan hakikî bir iman, nasıl bir özelliğe sahiptir?”

Bu ilk bölümü, bir hazinenin ne kadar büyük ve kıymetli olduğunun anlaşılması olarak anlayabiliriz.

Kitabın ikinci bölümü ise: “İman Hazinesinin Varlığını Delillerle İspatlamak”. 

Bu bölümde ise altı iman esası delilleriyle ispat edilmiştir. Yani, ilk bölümde kıymeti anlaşılan, elde edilmek istenilen hazinenin varlığı ikinci bölümde ispatlanmakta, yeri keşfedilmekte ve en nihayetinde hazineye ulaşılmakta ve bu büyük ve ihtişamlı hazine elde edilmektedir. En önce imanın ne büyük bir nimet ve ne kadar kıymetli bir hazine olduğunu anlamak, hazineye ve hazinenin delillerine vereceğiniz önemi belirleyecektir. Bununla birlikte, ilk bölümde de, ciddî anlamda bir hakikat ve delil arayışına girilmiş olduğunu göreceksiniz.

Kitabı tamamladığınızda, Risale-i Nur Külliyatı’nın önemli bir bölümünü okumuş ve bu eserlerin ders verdiği yüksek iman ilmini tahsil etmede ciddî bir adım atmış olacaksınız.


NEDEN GÖRSEL/İNTERAKTİF KİTAP OKUMALISINIZ?

Yazılı olarak kaleme alınmış hakikatleri, sözlü ve görsel bir şekilde okumanız ve izlemeniz (kitap çalışmamızda olmayan ilave izahlarla) daha iyi anlama ve hissetme imkânı sunuyor. Böylece sadece akılla anlaşılmayan ve aslında “hissedilen hakikatler” olan iman ilmini anlamakta ve “farklı mana açılımları”na kapı açmakta, en verimli bir metodu takip etmiş oluyorsunuz. Bu pekiştirme yöntemiyle (Allah’ın izniyle) Risale-i Nur’u ve kainatı anlamak noktasında en üst düzeyde bir istifadenin gerçekleşeceğine kuvvetle inanıyoruz.

Yukarıdaki bağlantıdan indirebileceğiniz Word dosyası 370 mb, Pdf dosyası 175 mb. (Bilgisayarda Pdf dosyasını Adobe Reader ile açtığınızda “iki sayfa görünümü”nü secerek ve zoom yaparak daha rahat okuyabilirsiniz. Word’un tam ekran okuma modu görsellerin yerlerini değiştirerek gösterdiğinden sayfa düzeninde yakınlaştırarak okumalısınız. Tercihimiz hem dosya boyutunun küçüklüğü hem okuma rahatlığı açısından pdf dosyasından indirip Adobe Acrobat Reader programıyla okumanızdan yana.)

Bu interaktif kitabın word ve pdf dosyalarını içindeki linkleri ve videoları tıklayarak açmak tablet, cep telefonu ve bilgisayarda mümkün oluyor. (Cep telefonlarında Word için Wps Office, Pdf için Adobe Acrobat Reader programını kullanın. Wps Office dipnotları üstüne dokunduğunuzda açan güzel bir program ama linklere dokunduğunuzda açmıyor. Bu nedenle size kitabın interaktif özelliğinden yararlanabilmeniz için Adobe Acrobat Reader programını tavsiye ediyoruz)


KONU FİHRİSTİ

Takdim

* Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı

* Telif Hakkı Bildirisi ve Serbest Kullanım Hakkı

* Risale i Nur’u İlan ve Takdim Etmek, Tanıtmak ve Okunmasını Sağlamak

* Kâinatın Sırrını Keşfeden Kitaplarla Tanışın!

* Detaylı Konu Fihristi

* Bu Kitabın Gayesi ve Hedef Kitlesi

* Kitap Hacminin Büyüklüğü Hakkında

* Dipnotlar ve Kavramlar Sözlüğü Hakkında

* Tavsiye Edilen Okuma Yöntemi

* Bir Mazeret ve İzah

* Elinizdeki Kitap, Davetiye Biletinizdir

BİRİNCİ ANA BÖLÜM: İMAN HAZİNESİNİN KIYMETİNİ KEŞFETMEK

 * Başlarken Önemli Bir Bilgilendirme

(Risale-i Nur’da İspat Metodu Olarak Temsiller, Benzetmeler ve Karşılaştırmalar Kullanılması Hakkında)

* Küçük Sözler’de Kullanılan Mantıkî Çıkarımların İkna Edicilik Yönü Hakkında

* Kayıp Ada

1. Keşif: İman, İbadet ve Namazın Yüksek Hakikatini Keşfetmek

Dinin insanlığa teklif ettiği yüksek hakikat, çok çarpıcı incelemeler ve aklî deliller eşliğinde saklı olduğu yerden ortaya çıkarılıyor.  Dünyanın, insanın ve dinin gizli kalmış derin ve yüksek hakikatini keşfetmek ve akla yaklaştırmak için; aslında her birimizin, her gün, gerçek anlamda içinde yaşadığımız ve başrolünü oynadığımız temsiller ve sinematik bir dil kullanılıyor. Ele alınan konular ise şöyle:

Alt Başlıklar:

* Allah’ın Adını Almak (1. Söz)

* Bir Şenlik Yeridir Kâinat (2. Söz)

* İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (3. Söz)

* Namazın Hakikatini Keşfetmek (4. Söz)

* Sorumsuz Doktor, Ruh Hastası Asker (5. Söz)

* Dünyanın En Kârlı Ticaret Anlaşması (6. Söz)

2. Keşif: Dinin ve Kâinatın Örtülü Kalmış Gizli Hakikatinin İçyüzü

* Dinin ve Kâinatın Örtülü Kalmış Gizli Hakikatinin İçyüzü (7. Söz)

* Tavşan Deliğinden İçeri! (8. Söz)

Alt Başlıklar:

-Çekim Yasası ve Kuantum Düşünce Tekniği’nin Eleştirel Bir Değerlendirmesi:

-Tavşan Deliğinden İçeri!

3. Keşif: İnsanın İmanla Ortaya Çıkan Yüksek Değeri ve İmanın Güzellikleri (23. Söz)

İnsanın sahip olduğu yüksek değeri ve kâinatın gerçek mahiyetini ortaya çıkartıp görünür hale getiren imanın güzelliklerinin, şimdiye kadar eşine rastlanmamış bir üslupla ve insaf sahibi herkesin kabul edeceği bir netlikte gösterildiğine şahit olacaksınız.

Alt Başlıklar:

-Picasso’nun Tablosu

– Kâinatın Parlak ve Güzel Olan Gerçek Hakikati

-Muhteşem Bir Güven Duygusunun Kaynağı

-İnsanın Farklılığı

-Duanın İncelikli Sırrının Keşfi

-‘Kendine Güvenmek’ Kavramı Üzerine

-Küçük Hedefler, Düşük Lezzetler

-Büyük Hedefler, Yüksek lezzetler

-Yaşam Tarzımıza Şüpheyle Bakmak

-Keşfedilmeye Değer Muazzam Bir Gerçek

-Kâinatın Gizli Sırrını Merak Edenler İçin

4. Keşif: Kâinatın Sırrını Anlamada Kur’ân, Felsefe ve Modern Bilim Karşılaştırması

Kur’ân, modern bilim ve felsefenin kâinata bakış açılarını ve aynı bilgi üzerinde geliştirdikleri yorum farklılıkları ve çıkardıkları farklı manalar karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Bu bölümü tamamladığınızda, “Kur’an” ile “ateist bir gözle kâinata bakan felsefe ve bilim”in verdiği derslerin derin farkını çarpıcı bir şekilde görecek ve bu kâinatı anlamlandırmada en temel ve doğru Kur’ânî kavramları kazanmış olacaksınız.

Alt Başlıklar:

* Kâinatımızın Yaratılış Hikâyesi (11. Söz)

* Bir Hediye Paketi (12. Söz’ün Birinci Esası)

* Kâinat Yüksek Okulu’ndan Mezun Olmak (13. Söz’den Alınan Bir Bölüm)

5. Keşif: Ölümün Çaresi

Bir insanın en büyük meselesi olan ölümün çaresi keşfediliyor ve ölümsüz bir hayatı ve bitmeyen bir mutluluğu kazanmanın yöntemi gösteriliyor.

Alt Başlıklar:

– Ölüme ve Hayata Farklı Bir Işığın Altında Bakmak (Giriş Metni)

* 11. Şua – Meyve Risalesi’nden 2. Mesele

– Darağacı ve Piyango Dairesi

– İdama Mahkûm Olmak

* 13. Söz’ün İkinci Makam’ı

– Bir Müslüman’ın Farklılığı 

– Kendimizi Nasıl Kandırıyoruz?

– İman Kurtarmak Kavramı

İKİNCİ ANA BÖLÜM: İMAN HAZİNESİNİN VARLIĞINI DELİLLERLE İSPATLAMAK

1. Hakikat: Allah’a İman Hakikatinin İspatı-Tabiat Risalesi Açılımları

Allah’a iman hakikatinin, mantık ve bilim zemininde akademik olarak ispatının yapıldığı kitabımız; yenilenen içeriğiyle ve göz alıcı kapak tasarımıyla karşınızda. Tabiat Risalesi Açılımları’nda büyük bir hakikati arama ve bulma macerasına davetlisiniz.

Alt Başlıklar:

* İmanî Meselelere Doğru Taraftan Bakmak

* Dünyayı Anlamlandırma Çabası ve İhtişamlı Gökler

* İlahî Teknolojinin Detaylarında Hayalî ve Zihinsel Bir Keşif Yolculuğu (23. Lem’a – Tabiat Risalesi)

-Varoluş Üzerine Düşünceler

-Tabiat Nedir?

-Tabiat Kanunları Nedir?

-Akıllı Tasarım

-Tesadüf ve Maddî Sebepler

-Fantastik Bir Bilim Kurgu Öyküsü

-Kâinatın Varoluşu Üzerine Şaşırtıcı Keşifler

-Çoklu Evrenler Olunca Ne Oluyor?

-Büyük Tasarım ve Her Şeyin Teorisi

-Büyük Patlamaya Farklı Bir Bakış

-Eşyanın Sebeplerle ve Kendi Kendine Oluşumunun İmkânsız Senaryoları

-Sinek Mucizesi 

-Tek Bir Merkezden Canlı Üretimi

-Göz Mucizesi

-Bin Kubbeli Saray-İndirgenemez Komplekslik Kavramı

-Kalıp Olmadan Üretim Olmaz! (Canlı Üretimi Alternatifleri)

-Mucizeler Diyarına Yolculuk

-Fantastik Bilgi Depoları: Beyin ve DNA

-Hakikate Kör Noktadan Bakmak

-Kâinatın Sırlı Kapısını Açacak Bir Soru

-İç İçe Geçmiş Sarmal Düzen

-Cosmos Okyanusunda Islanmak

-Tabiat Kanunları ve Kuantum Evren

-Eşya Üstündeki Tasarım İmzası

-Allah’a Doğru Taraftan Bakmak

-Sema Denizinde Bir Uzay Gemisi: Dünyamız

-Her Şey İlahî Kudretle Nasıl Meydana Geliyor

-Her Şeyin Açıklaması Madde Parçacıklarının Hareketi mi?

* Tabiat Risalesi Açılımları Seminerlerinin Müzakere Bölümü Notları

– Evrim ve Kur’ân Mucizeleri Üzerine Bilimsel Bulgular Hakkında

– Kuantum Yaklaşımı ve İlahî Hakikatler Hakkında

– Evrim, Ateizm ve Yaratılış Hakkında Önemli Tespitler

2. Hakikat: (Meleklere İman) Meleklerin Varlığının İspatı

* Kâinatta Yalnız mıyız?

29. Söz’ün Mukaddimesi ve Birinci Maksadı olan bu bölümde önce, bu kâinat içinde yapayalnız olma düşüncesine tahammül edemeyerek çaresizce sorular soran ve ebedî yalnızlığına çözüm arayan insanın, aradığı doğru cevabı nereden bulabileceği, meseleyi kökünden yakalayan aklî çıkarımlarla ortaya koyuluyor. Daha sonra ise meleklere ve ruhanî varlıklara inanmanın ne kadar makûl olduğu ve varlıklarının insan ve hayvanların varlıkları kadar kesin olduğu, detaylı analizler ve mantıkî delillerle ispat ediliyor.

Alt Başlıklar:

-Biz Yalnız Değiliz! (Giriş Metni)

-Hayat Neden Vardır?

-Hayat Olmadan Var Olmanın Anlam ve Kıymeti Nedir?

-Meleklerin Gerçekliği

-Müthiş Bir Ekosistemde Paylaşılan Roller

3. Hakikat: (İlahî Kitaplara İman) Vahyin Hakikati ve Kur’ân’ın Allah’tan Geldiğinin İspatı

Kur’ân’ın; ruhları, akılları ve kalpleri fetheden ve dünyayı manen istila eden büyük davasını nasıl ortaya koyduğunu, insanlık âlemi içinde ortaya çıktığı andan itibaren, bütün hayallerin ötesinde ne mertebede büyük bir manevî inkılap gerçekleştirdiğini ve insan sözü olmadığının mantıkî çıkarım ve delillerinin en çarpıcılarını göreceksiniz.

* Bambaşka Bir Sözdür O!

Alt Başlıklar:

-Harika Bir Kitabın Olağanüstü Manevî Hâkimiyeti

-Eşi Görülmemiş Bir Meydan Okuma

-Kur’ân’ın Eşi Görülmemiş Meydan Okumasını Nasıl Bir Ortamda ve Kimlere  Karşı Yaptığını Anlamak

-Kur’ân Üslubunun Benzersizliği

-Hayallerin Ötesinde Bir Manevî İnkılâb

-Kur’ân’ın Şaşırtıcı Etkisi

-İlahî Kitapların Müjdeli Haberleri

-Kur’ân: İnsan Gücünün Üstünde Bir Mucize

-Kur’ân’ın Bilimsel Mucizeleri

4. Hakikat: (Peygamberlere İman) Peygamberlik Hakikatinin ve Hz. Muhammed’in (A.S.M.) Peygamberliğinin İspatı

4. Mektub – Mu’cizât-ı Ahmediye Risalesi’nin 1. ve 2. İşaret’i olan bu kitapta peygamberlik müessesesinin bu kâinata ve insanlığa ne derece gerekli olduğunun ve peygamberler eliyle getirilen ilahî mesajın ifade ettiği büyük hakikatin, kâinatın temel varlık sebebi bulunduğunun en çarpıcı delillerini, akıl ve kalbinizin doğruluğuna birlikte hükmedeceği, eşine az rastlanır bir mantık silsilesi eşliğinde görme fırsatı bulacaksınız. Ayrıca diğer peygamberlere göre neden Hz. Muhammed’in (A.S.M.) peygamberliğinin daha açık bir kesinlikte kabul edilmesi gerektiğinin sebeplerini ve peygamberler eliyle gösterilen mucizelerin, bizler için nasıl delil teşkil ettiğinin orijinal izahlarını okuyacaksınız.

Alt Başlıklar:

* Kâinatın Manevî Güneşi

* Bir İnsanın Peygamber Olduğu Nereden Belli Olur?

* Allah’ın Varlığına En Parlak Delil (7.Şua – Ayet-ül Kübra Risalesi’nden 16.Mertebe)

5. Hakikat: (Âhirete İman) Öldükten Sonra Dirilişin ve Ebedî Hayatın Varlığının İspatı

Ebedî bir hayatın var olduğunu kesin olarak bilseydiniz ne yapardınız? Sonsuza kadar yaşayacağınızı bilmeniz hayata bakışınızı nasıl etkilerdi? Peki ya ebedî hayatınızdaki rahat ve mutluluğunuzun bu geçici dünya hayatındaki davranışlarınıza göre belirleneceği bilgisine -geceden sonra gündüzün, kıştan sonra baharın geleceğinden emin olduğunuz ve iki kere ikinin dört ettiğini bildiğiniz kesinlikte- sahip olabilseniz, acaba hayatınızda neler değişirdi? Kıymetine paha biçilmez böyle bir hakikatin bilgisine, sadece bu bölümü dikkatle okuyarak ulaşabileceğinizi size haber verseydik, heyecanlanmaz mıydınız? Daha önce hiç olmadığı kadar farklı bir şekilde ebedî hayatın gerçekliğini hissetmek ve âhiretin varlığını kesin olarak ispatlayan Risale-i Nur’un Onuncu Söz’ünü daha önce hiç anlamadığınız kadar bambaşka bir düzeyde anlamak, zevk etmek ve muazzam bir manevî hazla keyifle okumak için içeri buyrun…

* Kıymetine Paha Biçilmez Bir Hakikat: Ebedî Hayat (Giriş Metni)

10. Söz – Haşir Risalesi

Alt Başlıklar:

-Prova Sahnesi

-Tadımlık Ziyafet Sofrası

-Görkemli Sinema Salonu

-İlahî Bilgi Havuzu

-Domino Taşları

-Kâinat Denilen Büyük Gösteri Merkezi ve Kozmik Takvim

-Zıtların Birliği

-Bulmacanın Eksik Parçası

-Anne Karnındaki Bebekler

-En Temel Gerçeklere Uyumlu Sonuçlar Çıkarmak

-Hakikati Kaynağından Öğrenmek

-İnsan İçin Açılan Ebediyet Kapısı

-İnsanla Bağlanmış İlahî Maksatlar

-Meçhul Kahvaltı

-Finalsiz Film

-İmtiyazlı Gezegen

-Ebedî Hayat Diyarının Kapısını Açan Dua

-Çelişkili Bir Durumun Kurtuluş Çaresi

-Akıl Harici Bir Kurgu

-Vaad Etmişse Yapacaktır

-Dirilen Yeryüzü

-‘Zor’u Yapan, ‘Daha Kolay’dan Aciz Kalır mı?

-Dünyanın En Doğru Haberi

-Gizli Plan

-Issız Festival

-Dünyanın Varlığı Kadar Sarsılmaz Bir Hakikat

-Ölümün Öldürüldüğü Daimî Bir Hayat

6. Hakikat: (Kadere İman) Kader ve İradenin Hakikati

* Kader ve İradenin Hakikati (26. Söz-Kader Risalesi)

Kitabımızın bu bölümünde kader ve iradenin mahiyeti, birbirleriyle nasıl uzlaşabilecekleri, kadere iman etmenin insan hayatına ne anlam ifade ettiği ve kaderin varlığının delilleri konularında daha önce hiçbir yerde görmediğiniz anlaşılırlıkta izahlarla karşılaşacaksınız. Ayrıca ikna edici, billur gibi açık ve akıcı bir üslubun, aklı ve kalbi tatmin eden mantıkî çıkarımlarla ahenkli arkadaşlığına şahit olacaksınız.

Alt Başlıklar:

-Kader ve İrade Meselesine Sağlıklı Bir Yaklaşım

-Kader ve İrade, Birbirleriyle Nasıl Uyumlu Hâle Getirilebilir?

-İradenin Mahiyeti

-Her Şeyin Allah’ın Takdiriyle Olması Ne Demektir?

-Kaderin Her Şeyinin Güzel ve Hayır Olması Ne Demektir?

Özel Bölümler

* Yolculuğunuz Daha Yeni Başlıyor!

* Bediüzzaman Said Nursî’nin Hayatı ve Risale-i Nur

* Risale-i Nur’u İnsanlığa Mal Etme Çabası: İzah Çalışmaları

Alt Başlıklar:

-Risale-i Nur İzah Çalışmalarının Nedeni ve Nasılı

-İzah Çalışmalarında Gerçekçi ve İhtiyaca Hitap Eden, Alternatif Bir Model

-Risale-i Nur’u İnsanlığa Mal Etme Çabası: İzah Çalışmaları

-Risale-i Nur Hizmetinde Sorumluluk Alanımız

-Risale-i Nur’un Dilinin Anlaşılabilirliği ve İzah Çalışmalarının Gerekliliği

-“Kur’ân, Risale-i Nur ve Risale-i Nur İzahı”nın İslamî İlim Noktasındaki Yerleri

-Diyanet, Sadeleştirme ve Risale-i Nur Çalışmaları

-Medresetüzzehra Hayali Nasıl Gerçekleşecek?

-Risale-i Nur Nasıl Ders Kitabı Olarak Okutulabilir?

-Medresetüzzehra’nın Uygulamalı Bir Modeli

-Risale-i Nur’un Takdimi ve Eğitime Entegrasyonunda Yöntem Tahlilleri

-Risale-i Nur Eksenli Din Dersi Kitabı Hakkında Çözümlemeler

-Hiç İslamiyet ve İlme Sadakat Risale-i Nur’a İhanet Olur mu

-Risale-i Nur Anlaşılmaz Değil, Zamanla ve Gayretle Anlaşılabilen Bir Eserdir

-Eğitimde Müspet Dönüşüm İçin Hangi Yöntem Gerçekçi ve Öncelikli?

-Risale-i Nur Dersi’nde İfrat ve Tefritten Uzak, İzahlı Ders Tarzı

-Risale-i Nur İçin Yenilikçi ve Tefekkür Akışını Kesmeyen Bir Sözlük Projesi

-Kitabımızda İnşa Edilmeye Çalışılan Anlatım Yapısı ve Kullanılan Metotlar Hakkında

-Risale-i Nur’un Sadeleştirilmesini Neden Uygun Bir Yöntem Olarak Görmüyoruz ve Neden Risale-i Nur Çalışmalarımızda Tercih Etmedik?

Kişisel Yolculuğunuzda Rehberlik Edecek Yol Arkadaşlarınız

* Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı

* Seminer Metinleri, Sunumları ve Videoları

* Keşif Yolculukları İnternet Sitemiz 

* Risale-i Nur İzah Metinleri Küçük Kitaplar Serisi

* Görsel/İnteraktif Kitap Çalışmalarımız

* Keşif Yolculukları Video Kanalımız

* Tavsiye Edilen İnternet Siteleri

* Bulunduğunuz Her Yerden 24 Saat Risale-i Nur Okuma ve Dinleme İmkânı

* Risale-i Nur Sohbet ve Derslerine Katılabileceğiniz Yerler

* Diğer Akademik Eğitim Faaliyetleri

* Kitap Yazarının İletişim Adresleri

* Kavramlar Sözlüğü

ÖRNEK SAYFALAR:

 

Yazar: Ediz Sözüer

Ediz SÖZÜER 1974, Ankara doğumludur. Gelir İdaresi’nde Gelir Uzmanı olarak görev yapmaktadır. “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur Eğitim Programı”, yazarın ilk etapta internet ortamında ücretsiz olarak yayınlanarak daha sonra basılmış ve tüm çalışmalarının üzerine bina edildiği temel ve kaynak kitap çalışmasıdır. Deneme mahiyetinde kaleme aldığı Risale-i Nur izah metinleri ve Risalehaber sitesinde makale yazmakla başlayan yolculuğu, Risale Akademi’de sunulmaya başlanan görsel destekli ve akademik temelli “Tabiat Risalesi Açılımları Seminerleri”yle devam etti. Manevî bir ilim hazinesi olan Risale-i Nur eserleri içindeki Kur’ânî hakikatlerin insanlığa mal edilmesinde ve toplum olarak muhtaç olduğumuz zihinsel dönüşümün gerçekleşmesinde önemli bir katkıda bulunma kabiliyetinin bulunduğuna inandığı kitap çalışmasını, hep bir proje kıymetinde gördü. Tamamlanan kitap çalışmasını daha geniş kitlelere ulaştırmak için, bu çalışmanın üzerine bina edilerek hazırlanmış ve “görsel bir kitap” mahiyetindeki “Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı”nı iki haftada bir sürekli bir program olarak vermeye başladı. Ayrıca zaman zaman akademik eğitim faaliyetlerinde de “Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı” ve “Risale-i Nur İzah Çalışmaları” hakkında sunumlar gerçekleştirdi. 2018 yılında ise Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı'nın temel/kaynak kitap çalışması, din araştırma dalında "Altın Kalem Yazarlık Ödülü"ne layık görüldü. Kitap çalışması ve eğitim programının yazılı ve görsel tüm içerikleri, notere onaylatılmış muvafakatname ile her türlü serbest kullanım, basım ve yayım hakkı tanınmasıyla; başta Risale-i Nur’a, Kur’ân’a ve İslam’a gönül vermiş herkese ve tüm insanlığa mal edilmiştir. (Muvafakatnameye ana sayfadaki "Telif Hakkı Bildirisi" isimli menüden ulaşabilirsiniz) Bu çalışmalardan haberi olanlardan ciddiyetle istediği ve Risale-i Nur’a gönül vermiş insanlara samimiyetle ifade ettiği şudur: “Kıymetsiz ve önemsiz şahsıma değil, bu çalışmalar vesilesiyle Allah’ın bir nimeti olarak harika bir şekilde ortaya çıkan hakikatlere önem veriniz ve onlara sahip çıkınız. Sizden tek istediğim budur.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.