KEŞİF YOLCULUKLARI: Farklı Mana Açılımlarıyla, İzahlı ve Görsel Destekli Risale-i Nur Eğitim Programı

Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı'nın Bilim Felsefesini Oluşturmaya Katkıda Bulunmayı Hedefleyen Akademik Eğitim Faaliyetleri

Kendi Paranızla Hırsızlık Yapılmasına Razı Olmayın!

Yorum bırakın

Kendi Paranızla Hırsızlık Yapılmasına Razı Olmayın!

Herhangi bir alışverişte KDV fişi almamak aynen şunun gibidir: Siz sokaktan geçen bir insanın cebine para koyup, bir de üstüne hırsızlık yapmasına yardımcı olur musunuz? Elbette kendi paranızla tanımadığınız bir insanın hırsızlık yapmasına razı olmazsınız. İşte fiş almamak bu misalden tamamen farksızdır.

Fişi almadığınız zaman, sizin adınıza devlete ödenecek parayı (verginizi) fişi almadığınız müessesenin sahibine bağışlamış oluyorsunuz. Hem de bir de üstüne kendi paranızla (âdeta cebine para koyar gibi) devletten vergi çalmasına yani hırsızlık etmesine yardımcı olmuş oluyorsunuz. Peki buna razı olur musunuz? Elbette olmazsınız ve olmamalısınız!

O halde lütfen hepimiz fişlerimizi almak için daha ciddi bir gayret ve niyet içerisinde olalım ve verilmeyen fişi istemek konusunda çekinmeyelim. Hem bizler aynı geminin içindeyiz, batarsak beraber, çıkarsak beraber… Devletin kasasını kendi cüzdanımızdan farklı tasavvur etmemek gerektir. İnsan kendi cüzdanından çalar mı hiç?  Hem bazı ahmak ve ahlaksızlar gemide delik açıyor diye, bir delik de bizim mi açmamız lazımdır? Yoksa böylelerinin açtığı deliği de kapatmaya mecbur olduğumuzun şuuruyla gemiyi muhafazaya daha ziyade gayret mi etmemiz gereklidir? Akıl, vicdan ve insafınıza havale ediyoruz.

En büyük toplumsal hastalığımız şudur:

Sadece şikayet etmek..”Bana ne”cilik ve “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” zihniyeti..”Her şey benim olsun, tek düşündüğüm, en çok düşündüğüm, istediğimi elde edince de yine tek düşüneceğim kendim… Menfaatimle örtüştüğü ve zararını görmedikçe, sorumluluk yüklenmeden ortak talepleri dillendiririm ama kendimi kurtarırsam da dönüp arkamda kalanlara başımı çevirip bakmam…” demek… Kendisi çözüm geliştirmediği halde, yapılan güzel girişimleri, çabaları da takdir etmemek, sadece kusurları ayıpları bulup eleştirmek.. Bana ne lazımcılık ve işleri hep başkalarına havale etmek.. İdealist, yapıcı, güzel girişimlerde ve somut katkılarda bulunanları, “Görevleri olmayan boş işlerle uğraştıkları ve hiç bir şeyi değiştiremeyecekleri ve hiç bir şeyin değişmeyeceği” sözleriyle baltalamak..

İlacımız olacak düşünce tarzımız:

Şikayetten ve eleştirmekten başka bir şey yapmak..

“Bir kişinin söylemesi ve yapmasıyla ne değişir” dememek..

“Bir kişi bile söylemezse ve bir şey yapmazsa nasıl değişir” diye düşünebilmek..

Bir şeyleri farklılaştırabileceğine inanmak..

Doğruyu doğru şekilde söylemek ve bunun gücünün farkında olmak…

Toplumda yaşayan insanların, ancak çok az bir kısmı, insiyatif alıp, sorumlulukla bir şeyler yaparlar ve toplumda aktif rol oynarlar.

Büyük bir çoğunluk ise, sadece şikayet eder ve eleştirir..

Geriye kalan inanılmaz büyük bir kitlenin insanları ise, ya olan bitenin farkında değildir veya umursamaz..

İşte böyle bir ortamda, dünyanın fani ve birkaç senelik hayatından çok daha kıymetli olan milyonlar senelik bir ebedî hayatın anahtarı olan ve bitmeyecek bir saadetin kapısını açan iman hizmetinde karşılık beklemeden ve netice kaygısız bir gayret ve sebatla çalışan Risale-i Nur talebelerinin hizmetlerinin ve meslekî tarzının ne derece mümtaz olduğunu biz tariften aciz kalıyoruz…

İşte maneviyat için olan bu idealist tavrı, dünyevî saadetimiz ve mesuliyetlerimiz için de aynı şekilde kullanmalı ve insanlığa İslam’ın yüksek ahlakî değerlerini bizzat yaşayıp yaşatarak ilan etmeliyiz…

Seminer Videosu:

Yazar: Ediz Sözüer

Ediz SÖZÜER 1974, Ankara doğumludur. Gelir İdaresi’nde Gelir Uzmanı olarak görev yapmaktadır. “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur Eğitim Programı”, yazarın ilk etapta internet ortamında ücretsiz olarak yayınlanarak daha sonra basılmış ve tüm çalışmalarının üzerine bina edildiği temel ve kaynak kitap çalışmasıdır. Deneme mahiyetinde kaleme aldığı Risale-i Nur izah metinleri ve Risalehaber sitesinde makale yazmakla başlayan yolculuğu, Risale Akademi’de sunulmaya başlanan görsel destekli ve akademik temelli “Tabiat Risalesi Açılımları Seminerleri”yle devam etti. Manevî bir ilim hazinesi olan Risale-i Nur eserleri içindeki Kur’ânî hakikatlerin insanlığa mal edilmesinde ve toplum olarak muhtaç olduğumuz zihinsel dönüşümün gerçekleşmesinde önemli bir katkıda bulunma kabiliyetinin bulunduğuna inandığı kitap çalışmasını, hep bir proje kıymetinde gördü. Tamamlanan kitap çalışmasını daha geniş kitlelere ulaştırmak için, bu çalışmanın üzerine bina edilerek hazırlanmış ve “görsel bir kitap” mahiyetindeki “Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı”nı iki haftada bir sürekli bir program olarak vermeye başladı. Ayrıca zaman zaman akademik eğitim faaliyetlerinde de “Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı” ve “Risale-i Nur İzah Çalışmaları” hakkında sunumlar gerçekleştirdi. 2018 yılında ise Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı'nın temel/kaynak kitap çalışması, din araştırma dalında "Altın Kalem Yazarlık Ödülü"ne layık görüldü. Kitap çalışması ve eğitim programının yazılı ve görsel tüm içerikleri, notere onaylatılmış muvafakatname ile her türlü serbest kullanım, basım ve yayım hakkı tanınmasıyla; başta Risale-i Nur’a, Kur’ân’a ve İslam’a gönül vermiş herkese ve tüm insanlığa mal edilmiştir. (Muvafakatnameye ana sayfadaki "Telif Hakkı Bildirisi" isimli menüden ulaşabilirsiniz) Bu çalışmalardan haberi olanlardan ciddiyetle istediği ve Risale-i Nur’a gönül vermiş insanlara samimiyetle ifade ettiği şudur: “Kıymetsiz ve önemsiz şahsıma değil, bu çalışmalar vesilesiyle Allah’ın bir nimeti olarak harika bir şekilde ortaya çıkan hakikatlere önem veriniz ve onlara sahip çıkınız. Sizden tek istediğim budur.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.